קיבוע זכויות

כאשר  עובד מגיע לגיל פרישה גבר 67 /  אשה  62, הוא זכאי לפטורים בסכומים שנקבעו על ידי רשות המיסים בתיקון 190. גובה הסכומים הפטורים יגדל  בפעימה נוספת בשנת 2025.

לעובד  ניתנת אפשרות להחליט ולקבע את החלטתו על הדרך בה הוא ינצל את הפטורים בעתיד.  ניתן לנצל את הפטור  או על חיסכון במס בקבלת הקיצבה החודשית או ע”י בקשת היוון לכספים קצבתיים חייבים.

על מנת לנצל את הפטור נדרש  למלא  ולהגיש למס הכנסה טופס 161 ד‘.

חשוב- מילוי הטופס מהווה החלטה סופית . ניתן להתחרט רק  במשך 90 יום מהגשת הבקשה .

החלטה על אחוזי ניצול פטור על היוון הקצבה וקבלת סכום חד פעמי, או אחוזי ניצול פטור על קצבת זקנה או שילוב בין שתי ההחלטות  הן החלטות חשובות המשפיעות על הפטור העתידי ויש להקדיש להן מחשבה ותכנון.

לכן, בתהליך קיבוע זכויות נדרש לבצע חישוב כדאיות על מה לבקש את הפטור ויש להתייחס לשיקולים רבים כגון :

 • כספים שהתקבלו בעבר כמענקי פרישה פטורים בתקופה של 32 אחורה
 • היוון קצבאות ככל שהיו בעבר
 • האם צפויים בעתיד מענקי פרישה נוספים ?  האם יש כוונה לעבוד בעבודה אחרת בעתיד, ומה היקף ההכנסה הצפוי ממנה?
 • כספי היוון רצויים בעתיד?  צרכים לסכומים חד פעמיים, לדוגמא – שיפוץ דירה, החלפת רכב משפחתי מידי מספר שנים, סיוע לילדים, תכנון מס עתידי כגון השארת סכום במידה ורוצים להשקיע באמצעות תיקון 190.
 • מה הסכום הכספי החודשי, נטו לאחר מס, הנדרש למחייה שוטפת?
 • מה צפי ההכנסות החודשיות בשנים הקרובות?
 •  מה המצב הבריאותי של בני המשפחה, ומה תוחלת החיים הצפויה.
 • מה תוצאות המס (כמה מס נשלם) במסגרת כל אלטרנטיבה? ניצול אופטימלי יכול לחסוך אלפי שקלים !!  
 • שיעור המס השולי, הטבות מס אינדיבידואליות: נכים, הטבות ישוב וכו׳.
 •  העדפות אישיות
 • ​שיקולי העברה בין דורית

איפה אנחנו נכנסים לתמונה?

עובד המתקרב לגיל פרישה חייב לקבל הכוונה ויעוץ. פעמים רבות נצברים לו כספים שהוא אינו מיודע להם, ובמקביל ישנן זכויות (מיסוי וניצול הטבות ) שהוא אינו ער להן. כמו כן, לצערנו אנו מתרגלים לרמת חיים מסוימת, וללא ניצול הטבות מס, תכנון לטווח הארוך והשקעה נכונה של הכספים פעמים רבות מוצאים עצמם פורשים במצב בו הכסף נגמר והחיים עוד לפניהם!

אנו בסוכנות אגם פתרונות גאים ללוות מאות פורשים. אין ספק שחשיבה על העתיד היא חובה וכשעושים זאת, צריך לקבל ייעוץ והכוונה מהטובים ביותר. אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו לפני שהמעביד מילא לכם את טופס 161!!!  כפי שציינו ישנם שיקולים דרמטיים שצריך לקחת בחשבון וללא התייחסות מקצועית והבנת המשמעות של כל אחד ואחד מהם אתם עלולים להינזק. פנו אלינו למרכז הפרישה בכל שאלה וצורך. אנו נכוון אתכם ונדע לעשות תכנון כולל ומקיף לעתיד שלכם.

רוצים לשמוע פרטים נוספים?

שירותים נוספים שאולי יעניינו אותך

משכנתא הפוכה היא הלוואה הניתנת לך בעבור שעבוד נכס. ההלוואה היא לכל מטרה ואין צורך להחזיר אותה במועד ידוע מראש.
תאריך היציאה לגמלאות מהווה נקודת זמן משמעותית ביותר עבור האדם הפורש. ההכנה לפרישה כוללת בניה חדשה של תקציב שוטף ותקציב להוצאות חד פעמיות, תזרים חודשי מתוכנן לפרישה מוצלחת.
פריסת מענק פרישה ופיצויים חייבים במס. בעת עזיבת מקום עבודה או פרישה, מומלץ לשקול לפרוס את מענקי הפרישה וכספי הפיצויים החייבים במס
פיצויים בקופות. השלמת חוב ותק פיצויים. פדיון ימי מחלה. פיצוי בגין אי הודעה על פרישה. מענק שנים עודפות. מענק הסתגלות. דמי שתיקה.
אל תזניח את עצמך : ניצול הטבות מס. הגנות ביטוחית, אובדן כושר עבודה. חוק פנסיית חובה.
מהי צוואה? איך עורכים צוואה? מה זה יפוי כח מתמשך? חשוב לכולם!!!